Produkty

Mozaika w ogrodzie – nieograniczone możliwości kostki brukowej

Artystyczne kompozycje z drobin kamieni, szkła i ceramiki układane niczym puzzle od wieków budzą podziw. Symetrycznie doskonałe mozaiki marokańskie, zachwycające połyskiem azulejo portugalskie, monumentalne ornamenty arabskie – choć czasem skomplikowane i misterne stają się inspiracją dla artystów na całym świecie. Ze sztuki układania mozaik korzystają również producenci – m.in. kostki brukowej.

Wpisanie mozaiki w przestrzeń wokół domu z pewnością okaże się dobrą decyzją – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Motyw mozaikowy to sposób nie tylko na ozdobienie mebli w ogrodzie, ale także skomponowanie ogrodowej nawierzchni. Wykorzystując bogactwo kształtów, faktur i kolorów kostki brukowej, możemy wykreować dowolny kształt: roślinny, geometryczny, abstrakcyjny – taki, który rozbudzi naszą wyobraźnię, będzie trwały i funkcjonalny.

Okruchy pełne magii

Mozaika jest domeną sztuki rękodzielniczej, a zatem każdy z nas może spróbować ją wykonać we własnym zakresie. Przy użyciu fugi i kleju do glazury, a także wielokolorowych kawałków kafli i szkła możemy ozdobić blat stołu, wnęki okienne, studnię, kamienne donice czy ogrodowe ławki. W tworzeniu mozaik niemal tak ważna jak dobry pomysł jest cierpliwość. Warto poświęcić więcej czasu na znalezienie unikalnych okruchów płytek o podobnej grubości, aby potem móc cieszyć się idealnie gładką i magicznie kolorową powierzchnią.

Mozaika idealna

Nieregularne pęknięcia, odmienna kolorystyka i grubość – pamiętajmy, że resztki płytek i szkliwa nie gwarantują nam precyzji i symetrii rodem z marokańskich fontann. Jeśli zatem bardziej niż eklektyzm formy cenimy sobie regularność kształtów i faktury, wybierzmy do wykonania mozaiki w ogrodzie kostkę brukową. To wytrzymały i funkcjonalny materiał, który sprawdzi się w aranżacji m.in. bardzo rozległych przestrzeni. Planując mozaikę w ogrodzie i przed domem, warto wziąć pod uwagę takie elementy architektoniczne, jak kolor dachu i elewacji, a także kształt ogrodzenia. – Jeśli w otoczeniu domu znajdują się już wyraziste detale i ozdoby, do wykonania mozaiki warto wybrać delikatną, jasną kolorystykę – doskonale sprawdzą się beże, szarości i odcienie grafitu. W odwrotnym przypadku, gdy wykończenie domu jest stonowane, możemy w mozaice wykorzystać kompozycję odcieni czerwieni i brązów. Wyjątkowo stylowe i ciekawe efekty uzyskamy przy użyciu kostki o postarzanej lub płukanej fakturze – radzi Wojciech Średniawa, główny projektant marki Polbruk.

Ogrodowy kalejdoskop

Tworzenie mozaiki z kostki brukowej może przywołać na myśl układanie klocków. Każdy element z danej kolekcji ma tu taką samą grubość, a krawędzie poszczególnych kostek idealnie ze sobą współgrają. Różnorodne rodzaje kostek – kwadratowe, prostokątne, trapezowe, o nieregularnej wielkości – dają możliwość precyzyjnego odwzorowania dowolnego motywu. W tworzeniu kolorowych podjazdów, ścieżek i tarasów szczególnie sprawdzą się kostki o zaokrąglonych brzegach, takie jak Polbruk Nostalite Prima – nowa wersja stosowanego od wielu lat przez Polaków starobruku. Prawdziwy upust naszej fantazji damy jednak projektując wokół domu nawierzchnie wielokolorowe, obszerne, obfitujące w koła i łuki. Do ich stworzenia warto użyć kostek trapezowych (np. Avanti i Carmino). Nieregularność naturalnej mozaiki oddamy natomiast, wykorzystując do aranżacji Polbruk Petra, charakterystyczną kostkę, określaną mianem „serca” arabskiego królestwa. 

Zobacz również
Inspiracje Poznaj kostkę brukową Polbruk Czytaj dalej
Inspiracje Mała architektura Czytaj dalej