Produkty
Inspiracje

Z czego zrobić taras?

Taras to niezwykle ważny obszar na planie architektonicznym każdej posesji, łączący w sobie zalety domu i ogrodu.

Z racji położenia jest to również przestrzeń niezwykle wymagająca pod względem aranżacyjnym, szczególnie jeśli chodzi o nawierzchnię, która musi współgrać jednocześnie z charakterem budynku, jak i naturalnością roślin. Ciekawą aranżację umożliwią płyty tarasowe Polbruk Teriso, które sprawią, że nawet zwykła ogrodowa loggia zamieni się w letnie „centrum dowodzenia”, integrujące wszystkich domowników. 

Doświadczenie pokazuje, że zdecydowana większość ludzi najlepiej odpoczywa w naturalnym otoczeniu, dlatego też podczas aranżacji tarasu warto sięgnąć po tradycyjne, sprawdzone materiały: drewno, kamień czy wiklinę. Zanim jednak ustawimy rattanowe fotele, dębowy stół czy leżaki w modnym kolorze wenge lub te wykonane z bielonego drewna, koniecznie trzeba zadbać o podstawę każdego tarasu, czyli jego nawierzchnię. Posadzka musi być nie tylko odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy palące słońce, ale także funkcjonalna i elegancka. 

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym okazać się może wybór betonowych płyt tarasowych o nieregularnej powierzchni i różnorodnych kolorach, kształtach oraz wymiarach. Dobrym przykładem są płyty Polbruk Teriso o fakturze przypominającej prawdziwy piaskowiec. Ich naturalnie wyglądająca struktura sprawia, że doskonale komponują się zarówno z kamieniem, drewnem, jak i kostką brukową. Elementy kwadratowe i prostokątne szczególnie dobrze sprawdzą się na obrzeżach tarasu oraz w jego narożnikach, na środku natomiast można pokusić się o bardziej oryginalne rozwiązanie i z dostępnych detali ułożyć koło. Koncentrycznie ułożone płyty staną się naturalnym centrum strefy relaksu, a także punktem wyjścia do rozlokowania poszczególnych mebli wypoczynkowych, czy donic z kwiatami. 

Kolejnym interesującym konceptem, który można wykorzystać podczas aranżacji tarasu jest połączenie różnokolorowej nawierzchni z prostymi, jednobarwnymi meblami ogrodowymi. Płyty Polbruk Magna, czy Polbruk Lira, Polbruk Aura, Polbruk Linea dostępne są w melanżowych odcieniach: nerino (jasnoszary), dim (grafitowy), beażowy, które można dowolnie komponować z elewacją budynku. Dodatkowym atutem jest ich grubość - od 4 cm nawet do 10 cm - pozwalająca na ustawienie nawet ciężkich, drewnianych mebli, czy kamiennych donic. 

Nawierzchnia z płyt tarasowych wytrzyma długie lata, a do tego będzie doskonale xwspółgrać z kolorowymi meblami wypoczynkowymi i intensywnie zieloną roślinnością.

 

Artykuł do pobrania
PDF 198.73 kB
Pobierz
Zobacz również
Inspiracje Z czego zrobić podjazd? Czytaj dalej
Inspiracje Kostka brukowa sposobem na tajemniczy ogród! Czytaj dalej
Znajdź podobne artykuły Polbruk Teriso | Polbruk Magna | Polbruk Lira | Polbruk Aura | Polbruk Linea | taras