Tu królują odcienie naturalnej bieli - inspiracje ogrodami Skandynawii

Moda na styl skandynawski nie przemija. Tak we wnętrzach, jak i w ogrodach coraz częściej stawiamy na charakterystyczny minimalizm, naturalne dodatki oraz delikatne, pastelowe odcienie. Zgodnie z zasadami tego stylu dom i jego otoczenie powinny emanować spokojem i nastrajać do wyciszenia. Osiągnąć taki efekt wcale nie jest trudno!

1. Postaw na naturę
Styl skandynawski umiejętnie łączy to, co miłe dla oka, z tym, co miłe dla duszy. W tego typu ogrodach próżno szukać skomplikowanych dekoracji, zabudowy czy wymyślnie przyciętych roślin. W ich miejsce Skandynawowie sadzą niewielkie drzewka owocowe i iglaki, które do prawidłowego wzrostu i atrakcyjnego wyglądu wcale nie potrzebują ręki człowieka lub potrzebują jej w niewielkim stopniu. 
Ponadto w cenie są wszelkiego rodzaju, naturalnie występujące sadzawki, wzniesienia czy kwiaty, które można podziwiać bez zbędnego troszczenia się o nie każdego dnia. Lenistwo - można pomyśleć! W tym przypadku to jednak prędzej umiłowanie prostoty i natury samej w sobie.

2. Naturalne dodatki
Drewno, gliniane donice, wiklina, lampy potęgujące efekt przytulności - tych elementów nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie w stylu skandynawskim. Upodobanie do prostoty znajduje odzwierciedlenie również w dobieranych kolorach. 
Na północy Europy najchętniej wybiera się te, które nie odciągają uwagi od natury: delikatne pastele, naturalne brązy, a także szarości oraz biel.

3. Brukowane nawierzchnie
Nie trudno domyślić się, z jakich elementów mieszkańcy krajów skandynawskich najczęściej budują ścieżki oraz inne nawierzchnie w ogrodzie. Dominują kamienie, ale docenia się również betonowe rozwiązania, które świetnie potrafią imitować naturalną powierzchnię kamienną, są trwałe i dostępne w naturalnych kolorach. Betonowe elementy są wykorzystywane także do tworzenia kwietników, murowanych grillów oraz schodków, służąc domownikom przez wiele lat. 
Przykładami takich rozwiązań są płukana kostka Polbruk Ideo w kolorze bianka_d w przyjemnym, jasnoszarym kolorze oraz Polbruk Urbanika - naturalne tło dla każdego rodzaju architektury, również tej skandynawskiej. Wśród elementów małej architektury na szczególną uwagę zasługuje natomiast Obrzeże Modern, nowość na rynku - produkt, który w nienarzucający się sposób podkreśli klimat każdego miejsca.

4. Proste meble
Klasycznym dopełnieniem ogrodu skandynawskiego są proste, drewniane meble o funkcjonalnym designie. Postawione na tarasie, pod drewnianym zadaszeniem lub po prostu - na terenie ogrodu - uzupełnią przestrzeń, dając jej mieszkańcom komfort wygodnego wypoczynku na łonie natury, ale w najbliższym otoczeniu domu.
Styl skandynawski „w plenerze” to atrakcyjna propozycja dla wszystkich osób, którym zależy na ładnym ogrodzie, spełniającym wiele funkcji. 
Konsekwentne dążenie do zachowania równowagi między naturą a osobistymi wymaganiami pozwoli stworzyć relaksującą, a zarazem cieszącą oko aranżację.

Zobacz również
Inspiracje Z czego zrobić schody? Czytaj dalej
Inspiracje Uroki różnych faktur Czytaj dalej