Produkty

Jak stworzyć przydomowy skalniak?

Klasyczny, nowoczesny, piętrowy, barwny, minimalistyczny. Nieduży przydomowy skalniak może mieć równie wiele twarzy, co okazały ogród. Aby tworzenie kamienno-roślinnych kompozycji mogło awansować do rangi sztuki, warto wykorzystać materiały trwałe, efektowne i wszechstronne. Czyli dokładnie takie, jakie odnajdziemy w ofercie firmy Polbruk.

Tradycyjny skalniak, jak sama nazwa wskazuje, tworzony jest z wykorzystaniem naturalnych kamieni. Jeśli mamy trudności ze znalezieniem odpowiednich okazów, można go zbudować także dzięki solidnym i estetycznym materiałom brukowym, które idealnie naśladują strukturę i wygląd kamienia naturalnego.

Na wzniesieniu
Często zamienianym w skalniak miejscem w ogrodzie są grunty sąsiadujące z krawędzią schodów. Aby zabezpieczyć ich brzegi oraz stworzyć tym samym ciekawą przestrzeń do uprawy roślin, warto wykorzystać Murek Grando. - Poszczególne elementy powinny być układane na betonowym fundamencie o grubości 30-40 cm. Metoda „na mokro” dodatkowo wzmocni całą konstrukcję, zwłaszcza jeśli w roli spoiwa wykorzystana zostanie odpowiednio przygotowana zaprawa cementowo-piaskowa lub nowoczesny klej mrozoodporny - radzi Wojciech Średniawa, Główny projektant firmy Polbruk.
Palisada Ring oraz Palisada Łamana firmy Polbruk pozwalają z kolei na tworzenie skalniaków nawet na idealnie równej powierzchni. Wystarczy, że z ich pomocą wydzielimy pewien fragment terenu, a następnie wypełnimy go ziemią ogrodową. - Poszczególne elementy mocujemy na głębokość około 1/4 - 1/3 ich wysokości w fundamencie wykonanym z tak zwanego „chudego betonu”. Poza samym zamocowaniem palisad ważne jest ich idealne wypoziomowanie. Wolnych przestrzeni nie należy wypełniać żadnym dodatkowym spoiwem - mówi ekspert z firmy Polbruk.

Kwitnące rozwiązanie
Szybkim patentem na skalniak są także gazony Polbruk Mini Luna oraz Mini Abax, pozwalające na wznoszenie niewysokich konstrukcji, które będą zarazem miejscem uprawy roślin. Ponadto dzięki nim można stworzyć stabilne granice całej kompozycji oraz zabezpieczyć jej zbocza przed osuwaniem się ziemi. Atutem gazonów jest puste wnętrze, w które doskonale wpasują się nieduże rośliny kwitnące, a nawet pnące. - Gazony układa się na fundamencie betonowym o grubości 30-40 cm, pamiętając, że musi być zachowana naturalna retencja wody z ich wnętrza. W związku ze stabilnością i bezpieczeństwem użytkowania ważne jest by utworzone w ten sposób skalniaki nie wznosiły się na wysokość większą niż 1 metr. To samo tyczy się skalniaków wykończonych z użyciem Murek Grando - wyjaśnia Wojciech Średniawa.

Rośliny à la skalniak
Nie można zapomnieć, że skalniak to znacznie więcej niż same elementy betonowo-kamienne. To także rośliny, które należy dobierać równie skrupulatnie. Do zazielenienia skalnych kompozycji najczęściej wybierane są byliny, takie jak rojnik, skalnica, czy sasanka. Efektownie prezentują się też rośliny cebulowe, na przykład tulipany i krokusy, niemniej należy pamiętać, by po przekwitnięciu szybko usunąć nieestetyczną już część nadziemną. Dobrym rozwiązaniem są także iglaki płożące. By wraz z upływem czasu nie zdominowały roślinności skalniaka, najlepiej posadzić je na jego krawędziach, gdzie bez przeszkód będą mogły swobodnie się rozrastać. Uroku całej kompozycji dodadzą także imponujące trawy dekoracyjne, takie jak ostnica, miskant chiński oraz kostrzewa. Ponadto wybierając rośliny zróżnicowane pod względem czasu kwitnienia sprawimy, że przydomowy skalniak będzie urzekającą dekoracją posesji przez cały rok.

Murek Grando
Wymiary i kształty:
- bloczek połówkowy dwustronnie łamany: 25×15, 30×15
- bloczek standardowy trójstronnie łamany: 50×15, 60×15
- bloczek standardowy dwustronnie łamany: 50×15, 60×15
Grubość: 25 cm
Faktura: łamana
Kolory: paloma, grafitowy, żółty, piaskowy, alpen, latte, hawaii

Palisada Ring
Wymiary: Ø11 cm, Ø11 cm, Ø20 cm, Ø20 cm, Ø20 cm
Wysokość: 25 cm, 40 cm oraz 60* cm, 80* cm, 120* cm (*na zamówienie)
Faktura: utwardzana
Kolory: szary, grafitowy, czerwony, brązowy, pomarańczowy

Palisada łamana
Wymiary: 
- 8×8cm dla wysokości: 30 cm, 50 cm
- 12,5×15 dla wysokości: 45 cm, 60 cm (na zamówienie)
Faktura: łamana
Kolory: paloma, grafitowy, żółty

Gazon Luna i Mini Luna
Wymiary: Ø28/35 cm
Wysokość: 20 cm
Faktura: utwardzana
Kolory: szary, grafitowy, czerwony, brązowy, oliwkowy, pomarańczowy

Gazon Abax i Mini Abax
Wymiary: 40×30 cm; 60×40
Wysokość: 25 cm
Faktura: utwardzana
Kolory: szary, grafitowy, czerwony, brązowy

Zobacz również
Inspiracje Polbruk ekologiczny Czytaj dalej
Inspiracje Płyty tarasowe Polbruk TOP Czytaj dalej