Inspiracje

Jak zaaranżować strefę wypoczynku na tarasie?

Taras to niezwykle ważny obszar na planie architektonicznym każdej posesji, łączący w sobie zalety domu i ogrodu. Z racji położenia jest to również przestrzeń niezwykle wymagająca pod względem aranżacyjnym, szczególnie jeśli chodzi o nawierzchnie, która musi współgrać jednocześnie z charakterem budynku, jak i naturalnością roślin.

Ciekawa aranżacje tej strefy umożliwia płyty tarasowe Polbruk Petra oraz Polbruk Teriso, które sprawia, ze nawet zwykła ogrodowa loggia zamieni się w letnie centrum dowodzenia integrujące wszystkich domowników. Doświadczenie pokazuje, ze zdecydowana większość ludzi najlepiej odpoczywa w naturalnym otoczeniu, dlatego tez podczas aranżacji tarasu warto sięgnąć po tradycyjne, sprawdzone materiały: drewno, kamień czy wikline. Zanim jednak ustawimy rattanowe fotele, dębowy stół czy leżaki w modnym kolorze wenge lub te wykonane z bielonego drewna, koniecznie trzeba zadbać o podstawę każdego tarasu, czyli jego nawierzchnie. Posadzka musi być bowiem, nie tylko odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy palące słonce, ale także funkcjonalna i elegancka.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym okazać się może wybór betonowych płyt tarasowych o nieregularnej powierzchni i różnorodnych kolorach, kształtach oraz wymiarach. Dobrym przykładem są płyty Polbruk Teriso o fakturze przypominającej prawdziwy piaskowiec. Ich naturalnie wyglądająca struktura sprawia, ze doskonale komponują się zarówno z kamieniem, drewnem, jak i kostka brukowa. Elementy kwadratowe i prostokątne szczególnie dobrze sprawdza się na obrzeżach tarasu oraz w jego narożnikach, na środku natomiast można pokusić się o bardziej oryginalne rozwiązanie i z dostępnych detali ułożyć koło. Koncentrycznie ułożone płyty staną się niejako naturalnym centrum strefy relaksu na tarasie, a także punktem wyjścia do rozlokowania poszczególnych mebli wypoczynkowych czy donic z kwiatami.

Kolejnym interesującym konceptem, który można wykorzystać podczas aranżacji tarasu na miejsce odpoczynku jest połączenie różnokolorowej nawierzchni Polbruk Petra z prostymi, jednobarwnymi meblami ogrodowymi.

Płyty Polbruk dostępne są w melanżowych odcieniach: magma (grafitowo-czerwony), pastell (jasno żółty), sahara (brązowo-piaskowy), nerino (biało-szary), które można dowolnie komponować z elewacja i charakterem budynku. Dodatkowym atutem jest grubość 6-7 cm pozwalająca na ustawienie na nich nawet ciężkich, drewnianych mebli, czy kamiennych donic. Nawierzchnia z płyt tarasowych wytrzyma długie lata, a do tego będzie doskonale współgrała z kolorowymi meblami wypoczynkowymi i intensywnie zielona roślinnością.

Znajdź podobne artykuły Polbruk Petra | Polbruk Teriso |