Inspiracje

Z czego zrobić taras?

Jak ciekawie zaaranżować strefę wypoczynku na tarasie? Taras to niezwykle ważny obszar na planie architektonicznym każdej posesji, łączący w sobie zalety domu i ogrodu. Z racji położenia taras to również przestrzeń niezwykle wymagająca pod względem aranżacyjnym, szczególnie jeśli chodzi o nawierzchnię, która musi współgrać jednocześnie z charakterem budynku, jak i naturalnością roślin.

Ciekawą aranżację umożliwią kostka Polbruk Ideo, która sprawi, że nawet zwykła ogrodowa loggia zamieni się w letnie „centrum dowodzenia”, integrujące wszystkich domowników. Doświadczenie pokazuje, że zdecydowana większość ludzi najlepiej odpoczywa w naturalnym otoczeniu, dlatego też podczas aranżacji tarasu warto sięgnąć po tradycyjne, sprawdzone materiały: drewno, kamień czy wiklinę.

 

Zanim jednak ustawimy rattanowe fotele, dębowy stół czy leżaki w modnym kolorze wenge lub te wykonane z bielonego drewna, koniecznie trzeba zadbać o podstawę każdego tarasu, czyli jego nawierzchnię. Posadzka musi być nie tylko odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy palące słońce, ale także funkcjonalna i elegancka. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym okazać się może wybór betonowych płyt tarasowych o nieregularnej powierzchni i różnorodnych kolorach, kształtach oraz wymiarach.

 

Dobrym przykładem są płyty Polbruk Teriso fakturze przypominającej prawdziwy piaskowiec. Ich naturalnie wyglądająca struktura sprawia, że doskonale komponują się zarówno z kamieniem, drewnem, jak i kostką brukową. Elementy kwadratowe i prostokątne szczególnie dobrze sprawdzą się na obrzeżach tarasu oraz w jego narożnikach, na środku natomiast można pokusić się o bardziej oryginalne rozwiązanie i z dostępnych detali ułożyć koło. Koncentrycznie ułożone płyty staną się naturalnym centrum strefy relaksu, a także punktem wyjścia do rozlokowania poszczególnych mebli wypoczynkowych, czy donic z kwiatami.

 

Kolejnym interesującym konceptem, który można wykorzystać podczas aranżacji tarasu jest połączenie różnokolorowej nawierzchni z prostymi, jednobarwnymi meblami ogrodowymi.

 

Płyty Polbruk Lira, Polbruk Aura, Polbruk Linea dostępne są w melanżowych odcieniach: jasnoszarym, dim (grafitowy), beżowy, które można dowolnie komponować z elewacją budynku. Dodatkowym atutem jest ich grubość - od 4 cm nawet do 10 cm - pozwalająca na ustawienie nawet ciężkich, drewnianych mebli, czy kamiennych donic. Nawierzchnia z płyt tarasowych wytrzyma długie lata, a do tego będzie doskonale współgrać z kolorowymi meblami wypoczynkowymi i intensywnie zieloną roślinnością.

Artykuł do pobrania
PDF 2,62 MB
Pobierz