KONKURS
CITYandREST

MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

Konkurs „CITYandREST” rozstrzygnięty

Zwycięzcy konkursu „CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU:

I miejsce:
Proj. Michał Wanat „RESTpark”

Jury doceniło czytelne i nasycone zielenią rozwiązanie przestrzeni publicznej i zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Poznania przy ulicy Por. Janiny Lewandowskiej, która miałaby posłużyć użytkownikom jako miejsce wypoczynku z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa w czasach pandemii.  Komisja doceniła również opracowanie komunikacji pieszej wewnątrz parku oraz koncepcje małej architektury (siedziska, oświetlenie) z użyciem technologii przyjaznej dla środowiska (panele fotowoltaiczne). Projektowana przestrzeń wzbogacona jest również o produkty marki Polbruk, które są nieodłącznym i przewodnim motywem projektu.

 

II miejsce: 
Proj. Julia Sierpień, Aleksandra Skrzypek „PODGÓRZE SKA”

  

Nagrodę przyznano za czytelny podział funkcjonalny terenu znajdującego się w Krakowie, w pobliżu nowego węzła kolejowego i stacji Podgórze SKA, który zaprojektowany został zgodnie z zachowanymi założeniami dystansu społecznego, szerokimi alejkami i innymi strefami funkcjonalno-relaksacyjnymi. Doceniono również walory estetyczne i funkcjonalne pracy konkursowej. Stworzona koncepcja wprowadza dynamiczny układ ścieżek, które poprzez zastosowanie różnych rodzajów nawierzchni i szerokości traktów, dzielą je na główne - ambulatio i sectio - ułatwiające sprawne dostanie się z jednego miejsca w drugie.
Wzięto przy tym pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej aspekty planistyczne oraz widokowe. Skupiono się na stworzeniu parku, który byłby łącznikiem dla tych ważnych punktów, pozwolił na przebywanie różnych grup użytkowników.

II miejsce:
Proj. Michał Kacprzyk „Projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu”


Komisja konkursowa doceniła czytelny, geometryczny układ przestrzenny i wpisanie zieleni publicznej w strukturę miasta, zastosowanie oświetlenia oraz uzasadniony minimalizm rozwiązań przestrzennych – kwater prywatnych zaprezentowanych w projekcie rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu. Uwagę przykuła również nawierzchnia, która jest głównym czynnikiem mającym wpływ na jakość całego założenia i podział występujący na posadzce. Deptak wykonany został z materiałów marki Polbruk. Wyznacza liczne, płaskie kształty będące kierunkami komunikacji, sugerujące drogę główną całego założenia jak i obszary poboczne.

III miejsce: 
Proj. Marta Wojtkowiak „Skwer miejski w Poznaniu. Osiedle Piastowskie”

Jury doceniło walory funkcjonalne oraz estetyczne propozycji przebudowy fragmentu istniejącego obiektu o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym miedzy blokowiskami, zlokalizowanego na Osiedlu Piastowskim w Poznaniu, z zachowaniem dystansu społecznego. Koncepcja projektowa prezentuje aranżację „mini” wnętrz wypełnionych małą architekturą taką jak: ławki, siedziska oraz huśtawki. Każde z wnętrz rozdzielone jest kompozycją zieleni, mającą na celu izolację. Projekt nawierzchni oparty jest na wykorzystaniu materiałów Polbruk w modnej szarej tonacji barwnej. Jednym z najważniejszych materiałów dla tego projektu są, ażurowe kostki brukowe Polbruk Extrano -wypełnione szarym grysem. Dodatkowe przejścia między chodnikami głównymi, reprezentują nawierzchnie drewniane. Natomiast fundamentem do wzniesionych rabat, stała się palisada Polbruk Zen. Projekt jest rozwiązaniem uwzględniające wpływ błękitno-zielonej infrastruktury w mieście. Wykorzystano tutaj liczne nawierzchnie przepuszczalne a także koryto wodne kryjące pod powierzchnią system rur i sączków drenarskich, odprowadzających nadmiar wody do zbiornika wodnego ukrytego pod powierzchnią wzniesionych rabat.

Wyróżnienia:


Proj. Aleksandra Paszkowska, Monika Prokopiuk „MOBILNY OGRÓDEK KIESZONKOWY w Nowym Targu”

  


Proj. Monika Binioszek, Sara Sieradzka „Planty w Dąbrowie Górniczej”

  
 

Proj. Michał Chrapek i Weronika Poliwoda „Pole Gry”

Proj. Arkadiusz Kiernicki „HUBA MIEJSKA”

 

 

Patroni konkursu

Zobacz również

Wróć do formularza